14 kwietnia 2021
tel/fax: 48 67-73-024
bezpieczenstwo-w-sieci

XXI wiek przyniósł ze sobą dużo nowinek technologicznych. To, co dla starszego pokolenia było niedostępne dla współczesnej młodzieży i dzieci jest normą. Komputery, konsole do gier, smartfony i wszechobecny Internet to narzędzia, bez których większość nastolatków nie wyobraża sobie życia. Świat wirtualny to nowy obszar funkcjonowania, który daje wiele możliwości ale również niesie wiele niebezpieczeństw.

Instytucje wspomagające działalność szkoły realizują szereg programów edukujących uczniów, rodziców, nauczycieli. Mają one na celu zwiększać świadomość dotyczącą zagrożeń, na które nasze pociechy mogą się natknąć będąc on-line.

Jednym z nich jest Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020 r. prowadzony przez Komendę Główną Policji, którego częścią jest spot związany z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzież skierowany głównie do rodziców. link do spotu

Kolejnym, jest kampania Ministerstwa Cyfryzacji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury „Bądź z innej bajki”, która w bajkowy sposób porusza tematy patostreemów, groomingu, lęku przed odłączeniem od Internetu (FOMO) i cyberprzemocy.  Zapraszam do obejrzenia filmów wraz z dziećmi, zapoznania się z broszurami.

Patostreemy 
https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/patostreamy 
patostreamy_ebook

Cyberprzemoc 
https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/cyberprzemoc 
cyberprzemoc_ebook

FOMO
https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/fomo 
fomo_ebook

Grooming
https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki/grooming 
#grooming_ebook

Warto rozmawiać z dziećmi, warto podnosić swoją wiedzę, bo świat Internetu to przestrzeń funkcjonowania współczesnej młodzieży.

 

pl_PLPolish
pl_PLPolish