25 maja 2022
tel/fax: 48 67-73-024
probny-alarm-przeciwpozarowy

W dniu 18 października 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku odbył się pierwszy próbny alarm pożarowy i ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników szkoły. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z OSP Grabów nad Wisłą, a całość ćwiczeń nadzorował oficer Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu mł. bryg. Mariusz Grudziński.
W trakcie pozorowanego pożaru kuchni szkolnej sygnał dźwiękowy z czujników pożarowych oraz trzy krótkie dzwonki oznajmiły uczniom i nauczycielom zagrożenie, w wyniki którego rozpoczęła się procedura ewakuacji wszystkich zgromadzonych w szkole na wyznaczone miejsce zbiórki. Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami i pracownikami obsługi sprawnie i szybko ewakuowali się ze szkoły na parking, gdzie został sprawdzony stan osobowy ewakuowanych uczniów i pracowników oraz złożenie przez nauczycieli meldunków dyrektorowi. Następnie dyrektor szkoły pan Jerzy Kamionka złożył meldunek kończący ćwiczenia z ewakuacji nadzorującemu ćwiczenia oficerowi PSP.
Po zakończonych ćwiczeniach mł. bryg. Mariusz Grudziński wygłosił dla uczniów prelekcję na temat czadu, który może powstawać w trakcie sezonu grzewczego, drożności kanałów wentylacyjnych oraz zachęcał aby dzieci przekazały rodzicom informację, że warto zakupić sobie czujnik dymu i czadu, bo mogą uratować życie domowników jeśli z popękanego komina będzie ulatniał się czad.
Ostatnią częścią dzisiejszych ćwiczeń były pokazy strażacki przygotowane dla naszych uczniów przez zastęp OSP z Grabowa nad Wisłą. Strażacy podczas pokazów pokazali pełny strój bojowy, wyposażenie strażaków w maski i aparaty tlenowe, czujniki bezruchu, oraz jak przebiegają działania ratowniczo – gaśnicze na miejscu pożaru budynku. Następną fazą pokazów było gaszenie pożaru (ogniska) za pomocą prądownicy i węża strażackiego oraz armatki wodnej. Dodatkową atrakcją dla uczniów było zjawisko tęcza, która powstała w trakcie akcji gaśniczej. W ostatnim punkcie pokazów uczniowie mogli obejrzeć samochód strażacki wraz z wyposażeniem i poczuć się jak strażak siadając za jego kierownicą.
Próbna ewakuacja przebiegła sprawnie i bez zastrzeżeń obserwatora, a pokazy, które się odbyły sprawiły naszym uczniom wiele radość i zadowolenie z tak pouczających ćwiczeń.
Serdecznie dziękujemy druhom OSP Grabów nad Wisłą oraz mł. bryg. Mariuszowi Grudzińskiemu za nadzorowanie i pomoc w dzisiejszych ćwiczeniach.

pl_PLPolish
pl_PLPolish