6 maja 2021
tel/fax: 48 67-73-024
3-grudnia-miedzynarodowy-dzien-osob-niepelnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony od 1992 roku na całym świecie 3 grudnia. Celem jest upowszechniania idei tolerancji, otwartości i szacunku jak również zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. Nadrzędnym celem obchodów tego wyjątkowego dnia jest przybliżenie całemu społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, z jakimi borykają się długimi latami. Ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane są różnymi deficytami, m.in. obniżoną sprawnością fizyczną lub psychiczną, nieprawidłowościami budowy oraz funkcjonowania organizmu. Istotnym  zadaniem każdego społeczeństwa jest integracja oraz włączanie wszystkich wymagających pomocy w społeczne życie.
Zadaniem szkoły jest aktywizacja, integracja oraz uwrażliwianie i przybliżanie dzieciom i młodzieży, jak ważne jest współuczestniczenie w  pokonywanie trudności i barier z jakimi zmagają się niepełnosprawni.
Wiemy, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności, a przeciwnie potrzebuje akceptacji i pomocy. 
Pamiętajmy, że Osoby niepełnosprawne zmagają się z kłopotami występującymi na wielu płaszczyznach życia. Do najistotniejszych i najtrudniejszych z nich należą:
-problem pracy (bardzo ograniczone możliwości zatrudnienia),
-sytuacja prawna uległa zmianie na korzyść niepełnosprawnych, ale w zdecydowanej części jedynie w teorii,
-dyskryminacja i nierówność,
-bariery architektoniczne,
-dostęp do edukacji.

 Niepełnosprawność to nie kara za grzechy!
To, że ktoś jest niepełnosprawny nie oznacza, że jest głupi!
To, że ktoś jest niewidomy nie zawsze oznacza, że kompletnie nic nie widzi!
To, że ktoś jest niesłyszący nie oznacza, że jest głuchy jak pień!
To, że ktoś jest niepełnosprawny intelektualnie nie umniejsza jego godności!
To, że ktoś jeździ na wózku nie oznacza, że jest nieporadny życiowo!
Pomożesz?
Bo możesz!
Nie bądź obojętny, bądź wrażliwy. Podaj dłoń słabszym!!!!!!

pl_PLPolish
pl_PLPolish